Urologinės procedūros ir tyrimai

UROFLOUMETRIJA

Uroflowmetrija – šlapimo srovės tėkmės greičio matavimas – tai neskausmingas urologinis diagnostikos tyrimo metodas, padedantis gydytojui urologui tiksliau ir objektyviau įvertinti paciento šlapinimąsi. Tai funkcinis šlapinimosi mėginys, kurį atlikus išmatuojamas maksimalus ir vidutinis šlapimo srovės tėkmės greičiai, šlapinimosi laikas ir trukmė, laikas iki maksimalaus šlapinimosi greičio, laikas iki šlapinimosi pradžios (uždelsimas), išsišlapinto šlapimo kiekis, pagreitis ir kiti parametrai. Ne tik šie įrenginio išmatuoti parametrai, bet ir šlapimo srovės kreivės forma tarkim šlapinimasis lašais ar „padedant“ pilvo ir dubens raumenims, suteikia gydytojui urologui labai daug vertingos informacijos apie šlapinimąsi, šlapinimosi sutrikimo laipsnį, liekamąjį šlapimą (po tyrimo echoskopiškai išmatuojama, kiek lieka šlapimo po pasišlapinimo), visa tai leidžia spręsti, ar tikrai šiuo metu pasirinktas gydymo būdas yra teisingas, ar pakaks tik vaistų, gal tikslingiau visgi operuoti pacientą. Taip pat dinamikoje (kartojant tyrimą), leidžia įvertinti paskirto gydymo efektyvumą, koreguoti medikamentų dozavimą ir galų gale apsispręsti, ar tikrai šiam pacientui reikia operacijos (pavyzdžiui TURP ar adenomektomijos, uretrotomijos). Be viso to, tai vienas iš paprasčiausių ir efektyviausių šlapės struktūros įtarimo (nustatymo) būdų, neatliekant jokių vyrui skausmingų intervencijų.

Pacientas, atlikęs tyrimą, gauna išsamią kompiuterio apdorotą informaciją, atspausdintą kartu su pateikta išvada, čia matomi ne tik visi auksčiau išvardinti parametrai, bet ir pati šlapimo srovės tėkmės kreivė.

NEINVAZINIS PROSTATOS VĖŽIO TYRIMAS

Statistikos duomenimis, prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga, o sergamumas šia liga nuolat auga. Prostatos vėžys paprastai aptinkamas vyrams, turintiems daugiau kaip 50 metų. Prostatos vėžys, kitaip negu kitų organų vėžys, gali ilgus metus tūnoti prostatoje nesukeldamas jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, taigi būtent jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus. Norint diagnozuoti ligą, neretai yra skiriama biopsijos procedūra. Tačiau šiandien jau realiai galima pasinaudoti mokslo naujovėmis.  Sukurtas naujas metodas leidžia išvegti skausmingos ir nemalonios biopsijos procedūros. Lietuvoje skiriama ne vienas tūkstantis biopsijos procedūrų kasmet, po kurių net apie pusė vyrų teigia, kad ši procedūra jiems sukėlė skausmą, kai kuriais atvejais – netgi kraujavimą. Naujasis testas yra daug paprastesnis metodas, leidžiantis be invazijos ir nemalonaus pasiruošimo aptikti prostatos vėžio žymenis. Testui atlikti pakanka paciento šlapimo mėginio. Prieš atliekant tyrimą reikia pasitarti su gydytoju urologu, kuris ir nuspręs, ar tyrimas reikalingas.