Chirurginis nutukimo gydymas

Nutukimas

AR NUTUKIMAS YRA LIGA?

Nutukimas yra liga, kai susikaupusių riebalų kiekis pasiekia ribą, kuri neigiamai veikia žmogaus sveikatą. Pasaulyje apie 300 milijonų žmonių yra nutukę, o 750 milijonų turi antsvorį. Lietuvoje antsvorį turi apie 60 proc. vyrų. Nutukę apie 19 proc. vyrų ir kas penkta moteris. Nutukimas didina riziką susirgti II tipo cukriniu diabetu, hipertonine širdies liga, osteoartritu, bronchine astma, onkologinėmis ligomis, gastroezofaginiu refliuksu. Žmogaus kūno svoris vertinamas pagal kūno masės indeksą KMI (KMI = kg/m2):

NUTUKIMO PRIEŽASTYS

Įrodyta, kad nutukimą sąlygoja daug faktorių, pirmiausia genetiniai. Įtakos turi ir lėtesnė medžiagų apykaita (nuo 25 metų kas dešimt metų medžiagų apykaita sulėtėja 7-9 proc.), mažas fizinis aktyvumas, neracionali mityba (vartojama per daug riebalų, lengvai įsisavinamų angliavandenių – saldumynų, cukraus, persivalgoma, ypač vakarais), psichologiniai faktoriai.

PIRMAEILIAI NUTUKIMO GYDYMO BŪDAI

  • Dietos
  • Fizinis aktyvumas , gyvenimo būdo korekcija
  • Medikamentinis gydymas

Pakeitus gyvenimo būdą ir subalansavus mitybą nechirurginis nutukimo gydymo būdas dažnai būna pakankamai efektyvus. Tačiau mokslinės literatūros duomenimis nukritusį kūno svorį penkerius metus išlaiko tik apie 5 proc. žmonių.

Play Video

Kada rekomenduojamas operacinis gydymas?

Nutukimo operacija siūloma, kada dieta ir kiti išbandyti svorio metimo būdai buvo neefektyvūs. Pagrindinis kriterijus, kuriuo remiantis siūlomas operacinis gydymas, yra kūno masės indeksas (KMI).

Operacija siūloma, kai kūno masės indeksas (KMI) ≥ 40 kg/m2 arba KMI ≥ 35 kg/m2 ir pacientas serga gretutinėmis, su nutukimu susijusiomis ligomis (II tipo diabetas, padidėjusio kraujo spaudimo liga, miego apnėja, neuždegiminė sąnarių liga – artrozė, nevaisingumas).

Pacientas turi nesirgti endokrininėmis ligomis (antinksčių), galinčiomis sukelti nutukimą, nevartoti alkoholio ir narkotikų, sunkiai gydomomis psichikos ligomis.

Kūno masės indekso skaičiuoklė

Jūsų KMI yra

Ambulatorinės operacijos Klaipėdoje

Tyrimai prieš nutukimo operaciją:

Lietuvoje kaip ir pasaulyje populiariausios ir dažniausiai atliekamos yra vertikali skrandžio rezekcija ir skrandžio apylankos operacija. Rečiau atliekama ir pakankamai nauja skrandžio sulankstymo operacija. Skrandžio apjuosimo žiedu operacijos paskutiniu metu atliekamos vis rečiau.

Vertikali skrandžio rezekcija

Pastaruoju metu sparčiai populiarėjanti ir šiuo metu dažniausiai atliekama nutukimo operacija pasaulyje.

Jos metu pašalinama apie 90-93 proc. skrandžio. Operacijos metu suformuojamas naujas vamzdelio formos iki 100 ml talpos skrandis, nupjaunant skrandį iš viršaus žemyn. Nupjauta skrandžio dalis pažalinama iš pilvo ertmės. Po operacijos nepažeidžiamas virškinimo trakto vientisumas, t.y. maistas slenka žarnynu natūralia eiga. Esant reikalui po operacijos galima atlikti dvylikapirštės žarnos ir skrandžio endoskopiją. Pavalgius greičiau atsiranda sotumo jausmas, pacientai jaučia mažesnį alkio jausmą. Skrandyje gaminamas alkio hormonas grelinas. Nupjovus ir pašalinus didžiąją skrandžio dalį ženkliai sumažėja alkio hormono gamyba, sumažėja alkio pojūtis. Per pirmuosius dvejus metus vidutiniškai numetama 60 proc. antsvorio.

 Po operacijos reikia pastoviai vartoti vitaminus (D, B12) ir mikroelementus (kalcį, geležį). Po operacijos gali atsirasti rūgšties atsipylimai į stemplę, atsirasti rėmens graužimas.

 

Vertikali skrandžio rezekcija
Skrandžio apylanka

Skrandžio apylanka

Jos metu skrandis padalinamas į dvi dalis: 15 – 50 ml mažąjį skranduką ir likusį didįjį skrandį. Mažasis skrandis sujungiamas su plonosios žarnos kilpa. Likęs didysis skrandis paliekamas pilvo ertmėje, tačiau maistas į jį nepatenka. Taip maistas aplenkia didįjį skrandį ir žmogui pasisotinti užtenka nedidelio maisto kiekio.

Po operacijos laikantis naujai susikurtų mitybos įpročių, tikėtinas apie 50-60 proc. svorio netekimas per 5 metus. Tačiau lyginant su kitomis, operacija sudėtingesnė, o komplikacijos rimtesnės. Operacijos metu yra pažeidžiamas žarnyno vientisumas, maistas slenka ne natūralia žarnyno eiga, aplenkiant dvylikapirštę žarną.

Negalima atlikti pilnavertės endoskopijos. Po operacijos reikia pastoviai vartoti vitaminus (D, B12) ir mikroelementus (kalcį, geležį).

 

Nutukimas ne estetinė problema, o liga.

Po nutukimo operacijos:

Robotinė chirurgija Klaipėda